Események betöltése

« Összes Események

  • Ez az esemény elmúlt.

Makói zsidók világtalálkozója 2006. június 13./5766. sziván 17.

   

Idén tizenkettedik alkalommal gyűltek össze Makón a Soá előtti makói ortodox zsidóság leszármazottjai Izraelből, Ausztriából és az Egyesült Államokból, hogy megemlékezzenek a hajdani makói főrabbiról, Vorhand Moséről, és a Soá makói áldozatairól. A zarándokok a rebe és hitközsége emlékét nemcsak ápolni szeretnék, hanem a makói zsidóságot újra is akarják éleszteni.

Idén tizenkettedik alkalommal gyűltek össze Makón a Soá előtti makói ortodox zsidóság leszármazottjai Izraelből, Ausztriából és az Egyesült Államokból, hogy megemlékezzenek a hajdani makói főrabbiról, Vorhand Moséről, és a Soá makói áldozatairól. A zarándokok a rebe és hitközsége emlékét nemcsak ápolni szeretnék, hanem a makói zsidóságot újra is akarják éleszteni.

A makói zsidó közösségnek egyedülálló holokauszt története van. Vorhand Mosét a Vészkorszakban elvitték a csendőrök – egyes beszámolók szerint – azért, mert bócherek jöttek hozzá, akikről azt terjesztették, hogy kémek. A 82 éves főrabbit a csendőrök megverték, de rokonai a csendőröket lefizetve kimenekítették a haldokló, idős rabbit. Később a kórházban a rebe megígérte az ágya körül álló rokonoknak, hogy közben fog járni a makói zsidóság túléléséért.

Annyi bizonyos, hogy a makói zsidókat szállító vonatról két vagont lecsatoltak, így nem kerültek Auschwitzba, a Soát túlélték, és hazajöhettek. Ezt a rebe közbenjárásának tulajdonítják a mai napig. Vorhand főrabbi halálát követően Lemberger Mose Nátán vette át a makói közösség vezetését, így ma már a Lemberger család leszármazottjai közül kerül ki a makói közösség szellemi-vallási vezetője, mely tisztséget jelenleg az Izraelben élő Lemberger Simon tölti be.

Az idei jorcájt alkalmával adták át Makón a közösség vendégházát is. A korábban cipőgyárként funkcionáló épület megvétele és átalakítása azért vált szükségessé, mert a zsinagógától távolabb lévő Bástya Hotelben szálltak meg a zarándokok, és a hotelből a zsinagógához sétáló ortodox zsidókat tavaly a helyi lakosok közül néhány fiatal zaklatta, leköpdöste, sőt volt, aki a testére tetovált horogkeresztet mutogatta nekik. Idén azonban sikerült a zsinagógától pár háztömbnyire lévő épületben létesített vendégszállást és közösségi étkező helyet átadni, így a közösség szállása közel került a zsinagógához.

A vendégház megvásárlása és átalakítása Vorhand főrabbi Bécsben élő dédunokájának, Vorhand Mordechájnak érdeme. A híres rebe a Dél Magyarországnak adott interjút az idei eseményekről. A cikkben kitért arra is, hogy a négy éve felújított makói zsinagóga sajnos már beázik, de eddig nem találtak forrást a felújítására. Vorhand Mordecháj tervei között szerepel azonban, hogy néhány éven belül újraalapítja a Makói Zsidó Hitközséget – nyilatkozta a lapnak.

A Makóra érkezett chászidok június 13-án délben látogattak el Vorhand rabbi sírjához. Schwartz Mose jeruzsálemi lakos elmesélte, hogy a temetőben számos felmenője nyugszik, családja története – beleszámítva unokáit is – kilenc generációt ölel át. A közösség tagjai a rebe sírját körbevéve Lemberger főrabbi vezetésével végig olvasták a Tehilim könyvének mind a százötven zsoltárát. A kb. kétórás imádkozást idősek, fiatalok együtt teljesítették ugyanolyan átéléssel az ima végén, mint az elején. Délután a minchát követően közösségi étkezésre hívták a vendégeket, ahol jidis nyelvű drosik hangzottak el.

A vendégház megnyitóján megjelent David Admon Izrael Állam magyarországi nagykövete és Makó város alpolgármestere is.

A Makóról elszármazott közösség hosszú távú terve az, hogy ápolja a makói rebe, és a hajdani hitközség emlékét, és megerősíti a zsidó életet, illetve jelenlétet a településen.

Több információ a Soá előtti makói zsidóságról és a ma élők jövőre szóló terveiről a Makói Zsidó Honlapon olvasható.

(Forrás. www.sofar-ujsag.hu)

Mazsihisz news
Tovább az esemény oldalára »