Események betöltése

« Összes Események

  • Ez az esemény elmúlt.

Irodalmi kávéházak – kávéházi irodalom

  Bálint Ház Révay utca 16
Budapest, 1065 Magyarország
   

A Bálint Irodalmi Szalon negyedik témája: Irodalmi kávéházak – kávéházi irodalom

☕ Budapest kávéváros! ☕

A századvég és a századelő talán legjelentősebb kulturális hagyatéka az irodalmi kávéház. Itt ugyanis nemcsak olvasták, hanem készítették is az újságokat. Budapesten írói, szerkesztői, kritikusi asztaltársaságok jelentették azt a szellemi és művészeti közösséget, amelyben megszületett a modern magyar irodalom.
A Bálint Irodalmi Szalon április 17-i találkozóján ezt a világot fogjuk megidézni a korabeli sajtó, színház és irodalom képviselőinek történetein keresztül.

📚 Irodalmi kávéházak – kávéházi irodalom ☕

A modern polgári életforma jellegzetes közéleti színtere a kávéház. Az elnevezést „káféház” formában először Mikes Kelemen használta 1738-ban. A reformkor lelkes ifjai, Petőfi és a 10-ek társasága a pesti Pilvaxban gyülekeztek 1848. március 15-én. A kávéházak virágzó korszaka pedig a XIX. század közepétől számítható. A Monarchia nagyvárosaiban, Bécsben, Budapesten és Nagyváradon sorra nyíltak a kávémérések, amelyek közt az irodalmi kávéházak játszottak vezető szerepet.
A kényelmes, fényűzően berendezett helyiségekben újságok, folyóiratok várták a vendégeket, egy-egy kávéháznak kialakult a törzsközönsége. A Centrál, New York, Hadik, Japán és az Abbazia legendás kávéházakká váltak, közülük az első négy ma is irodalmi, művészeti találkozóhely. A Szalon áprilisi közönségével a pesti és budai irodalmi kávéházakról fogunk beszélgetni, megidézzük jellegzetes alakjaikat és azokat a műveket, amelyek a kávéházi világról szólnak.

////

Bálint Irodalmi Szalon címmel klasszikus beszélgetős irodalmi szalont indítunk Diószegi Endre és Szántó Eszter szervezésében. A szalonban az irodalom óriásait szeretnénk megidézni prózai és lírai szövegek közös olvasásával és a róluk való beszélgetésekkel. A havi rendszerességgel megvalósuló program a szabad eszmecsere és gondolkodás helyszíne szeretne lenni. Itt lesz helye a vitának, észrevételeknek és a közös gondolkodásnak. A szerzők és műveik köré szerveződő beszélgetések mellett kellemes zenékkel és az irodalmi kávéházak hangulatát idéző finom kávéval várjuk vendégeinket.

💸 Belépő 💸
900 Ft, diákoknak ingyenes

✍️ További alkalmak és témák ✍️

Május 22.szerda 18:30: Függőség és a pszichologizáló irodalom (Csáth Géza nyomában)

✍️ A szervezőkről

Szántó Eszter vagyok, a Bálint Irodalmi Szalon szervezője, ötletgazdája. A gimnáziumban meghatározó élményem volt Diószegi Endre, a Dió, irodalom órái. Akkor szerettem meg igazán az olvasást, pedig nem kímélt minket, rengetget kellett olvasnunk és beszélgetnünk, vitatkoznunk az órákon. Megéltem, hogy lehetnek kérdéseim, megoszthatom a gondolataimat és mindig kapok választ. Jó visszagondolni azokra az órákra. Azt gondolom, hogy felnőttként is van miről beszélnünk, lehetnek kérdéseink és felfedezhetjük az olvasás élményét. Nagyon örültem, amikor a Dió rögtön igent mondott erre a lehetőségre.

Diószegi Endre vagyok, a budapesti Ady Endre Gimnázium tanára. Három évtizede tartok irodalomórákat fiatalabb és idősebb diákoknak. Egy esztendővel ezelőtt iskolánk 30. születésnapján meghívtuk régen végzett tanítványainkat, hogy üljenek vissza az iskolapadba és legyenek részesei „nosztalgia-óráknak”, azaz régi tanáraikkal beszélgessenek, most már felnőtt fejjel irodalomról, történelemről, matematikáról, fizikáról és általában a világ dolgairól. Nagy siker volt. Ez adta az ötletet a Bálint Irodalmi Szalon megszületéséhez. Az pedig, hogy egykori tanítványommal, Szántó Eszterrel közösen szervezhettük meg a Szalont, különösen szívmelengető számomra. Szeretettel várunk tehát minden érdeklődőt, aki szívesen beszélget fontos és nagyszerű dolgokról a Bálint Irodalmi Szalonban.

(Diószegi Endre magyar-történelem szakos tanár, tankönyvíró, számos televíziós ismeretterjesztő műsor közreműködője (Repeta, Válaszd a Tudást), a sulinet Digitális Tudásbázis irodalom anyagának szerzője és projektvezetője, a Magyar Irodalomtörténeti Társaság alelnöke.)

Tovább az esemény oldalára »