Események betöltése

« Összes Események

  • Ez az esemény elmúlt.

Visszafoglalja-e végre Orbán Viktor a budai Várat?

   

“A budai Vár Magyarország, Európa és a világ kiemelkedően értékes épített és kulturális örökségének része, a nemzet szimbolikus helyszíne, identitásunk alapköve, amelyért közös felelősséggel tartozunk. A Vár több mint 750 éves történetében egymást váltották az építés és a rombolás, az alkotás és a pusztítás időszakai. Szerencsések vagyunk, hogy mi az építők és az alkotók generációjához tartozhatunk.” – így büszkélkedik a kormányzat Hauszmann-tervének honlapja. De mégis mit “építenek”, mit “alkotnak”? Mi történik súlyos százmilliárdokért a budai Várban, amelyet a kormány épp visszafoglal a kultúrától? Lesz-e végre Királyi Palota, hatalmi reprezentációs központ a Horthy Miklós egykori rezidenciája és a Magyar Nemzeti Galéria és a Széchenyi-könyvtár mai helyén?
Erről és hasonlókról – építészetről, műemlékvédelemről, emlékezetről és politikáról – beszélgetünk két szakember, LŐVEI Pál művészettörténész, műemlékvédelmi szakértő és ROTH János Ybl-díjas építész részvételével.

Moderál: PATAKI Gábor,
Házigazda: RÉNYI András.

Aki nem tud bekapcsolódni a Zoom felületre, az az „Eleven Emlékmű – az én történelmem” FB oldalán követheti a beszélgetést.

Az Eleven Emlékmű csoportot a Szabadság téri, német megszállási emlékmű elleni tiltakozás hívta életre. A csoport első flashmobja során a Szabadság téri emlékmű kijelölt helyszínére köveket, mécseseket, emléktárgyakat, valamint két fehér széket helyezett el. A székek a társadalmi párbeszéd szükségességét szimbolizálják. Később, amikor elkezdődött az emlékmű építése, a csoport 12 fehér széket tett ki a térre és elindította azt a beszélgetésfolyamot, amely azóta is rendületlenül tart. Kezdetben főleg a történelmi emlékezet és a társadalmi felelősség kérdéseiről beszéltünk, később – a székek és a résztvevők számával – a témák köre is bővült.
Az elmúlt hat évben minden fontos társadalmi kérdés szóba került. A beszélgetésekhez szakértő vendégeket hívtunk/hívunk, akik témafelvetéssel indítják el a diszkusszív folyamatot. A Szabadság téren folyó beszélgetések nyilvánosak, azokba bárki bekapcsolódhat. Az általános hozzáférés garantálja a vita spontaneitását, elevenségét és sokoldalúságát. A nyilvános térben alkalom nyílik olyan emberek találkozására, akik egyébként egymástól társadalmilag teljesen elszigetelten élnek. Márpedig a vélemények elmozdulására – amire a társadalmi változáshoz szükség van –, csak a különböző csoportok, kapcsolathálózatok érintkezési pontjain van esély. Ezeken a metszéspontokon természetesen feszültségek is adódnak, ezért a beszélgetéseket egyszerű moderációs szabályokkal igyekszünk mederben tartani.
A beszélgetést a demokratikus közösségi elvek szerint moderátor vezeti. (Bárki, aki jelentkezik, szót kaphat és a megszólalásra a jelentkezők sorrendjében kerül sor. A résztvevők kinyilváníthatják véleményüket kézjelzésekkel is, amiket a beszélgetés előtt egyeztetnek.)
A beszélgetés a Korona vírus miatt online formában kerül megrendezésre, Zoom platformon.

us02web.zoom.us/j/86535963613

Az eseményen hang-, videó- és képfelvétel készülhet.

Ha érdekli a felvétel, kérjük írjon az alábbi email címre: [email protected]

Tovább az esemény oldalára »