Események betöltése

« Összes Események

  • Ez az esemény elmúlt.

Túlélők vagyunk

  Izraeli Kulturális Intézet Paulay Ede utca 1
Budapest, 1061 Magyarország
   

TÚLÉLŐK VAGYUNK
/ Trauma – sors – önismeret

Életünket átszövi a szüleinktől, nagyszüleinktől kapott örökségünk. Sorsuk akár tudtunk nélkül is hathat ránk, befolyásolva személyes kapcsolatainkat, életünket és identitásunkat. Hogyan öröklődhet át egy trauma akár generációkon keresztül? Miként hatnánk ránk az őseink által átélt nehézségek? Mit jelenthet a harmadik generációs holokauszt trauma? Hogyan tudunk elindulni egy transzgenerációs önismereti úton, hogy megtaláljuk és begyógyíthassuk az öröklött traumák okozta sebeket?

Részletes program:

14.00: Orvos-Tóth Noémi: Sorsunkban élő múlt

Orvos-Tóth Noémi klinikai szakpszichológus a transzgenerációs szemléletbe nyújt betekintést: amikor elkezdjük kutatni elakadásaink, szorongásaink, elhibázott párkapcsolataink, ismétlődő kudarcaink okát, gyakran kiderül, hogy saját életünk történései nem adnak megfelelő magyarázatot. Ilyenkor érdemes szüleink, nagyszüleink vagy akár a még korábbi generációk életeseményeit is feltárni: az ő traumáik, feldolgozatlan félelmeik még a halálukkal sem enyésznek el, hanem bennünk élnek tovább. Ha szeretnénk megszabadulni kínzó tüneteinktől, vagy megváltoztatni zavaró viselkedési és érzelmi mintáinkat, sok esetben fel kell tárnunk családunk múltját. Gyakran sok titkot, kimondatlan feszültséget hurcolunk magunkkal, és adunk tovább generációról generációra, családi tabuk formájában, melyek megakadályozzák, hogy egészségesen és őszintén kapcsolódjunk egymáshoz és önmagunkhoz.

15.30: Consolee Nimishwe: Egy népirtás túlélőjének története a fájdalomról és a gyógyulás útjairól / A genocide survivors’s story of pain and resilience (angol nyelven)

Consolee Nishimwe az 1994-es ruandai tutsi népirtás túlélője, aki 14 évesen élte át a népirtást. Miközben bújkált a tömegmészárlás három hónapja alatt, fizikai és érzelmi kínszenvedést kellett átélnie hogy elkerülje a biztos halált. Végül édesanyjával megmenekült, de az apját és három testvérét meggyilkolták. Előadása során Consolee elmondja hogy hogyan tud ma együttélni emlékeivel, és hogyan tudta folytatni az életét a népirtás után, illetve miket kellett megtennie ahhoz hogy tovább tudjon lépni. Consolee emberi jogi aktivista. jelenleg New Yorkban él.

16.15: Bemutatkozik a ruandai Agahozo Shalom Ifjúsági Falu

Az Agahozo Shalom ifjúsági falut a ruandai népírtás soran elárvultak számára hoztak létre amerikai és izraeli pedagógusok és pszichológusok egy 60 évvel korábban, holokauszt-túlélő gyerekeknek létrehozott ifjúsági falu – Yemin Orde – mintájára. Kinyaruanda nyelven agahozo azt jelenti, hogy a könnyek felszáradnak; shalom pedig héberül békét jelent.

16.30: Jacques Nkinzingabo fényképész „I am a survivor” kiállításának megnyitója.

A kiállítás olyan gyerekek képeiből válogat, akik 1994-ben, a népirtás alatt születtek, és elveszítették családjukat. Az azt követő években ezek az árva gyerekek számos pszichés és fizikai problémától szenvedtek, aminek következtében sokan a társadalom perifériájára szorultak: kibuktak az iskolából, hajléktalanok lettek és betegek. A képek bemutatják ennek a generációnak a fájdalmait, mindennapi küzdelmeit és álmait.

17.00. Teklész Diána: Jóga Nidra meditáció.

A jóga nidrá során a gyakorló egy lépésről lépésre vezetett módszerrel relatív kevés idő alatt egészen mély ellazultságba tud kerülni, amely segít a nap során felgyülemlett feszültség levezetésében. Ez egy kevésbé ismert ága jógának, hiszen ebben nem ászanák (jógapózok) gyakorlása történik, hanem egy mély, meditatív pihenés fekvő pozícióban, melynek segítségével egy olyan nyugodt állapotba kerülhetünk, ami alkalmas a feszültség leküzdésére, valamint önmagunk mélyebb megismerésére is.

A belépés ingyenes.

Tovább az esemény oldalára »