Események betöltése

« Összes Események

  • Ez az esemény elmúlt.

Kamarakoncert

  BMC – Budapest Music Center Mátyás u. 8
Budapest, 1093 Magyarország
   


Km.: Mali Emese (zongora), Dzsanda Vitalij (ütőhangszerek); vez.: Keller András, Rácz Zoltán

Lera Auerbach: Eterniday – „Hommage to W. A. Mozart”
Láng István: Jelentfüzér vonósokra
Steva Kovacs Tickmayer: Eight Hymns In Memoriam Andrei Tarkovsky (1986/2004)
Alessio Elia: Disappearing Rainbows

A fiatal komponistának mondható Lera Auerbach Cseljabinszkban született, Szibériában, hívő, zsidó családba. Édesanyja zongoratanár volt, és egy interjúban arról mesél, hogy már négy évesen tudta, zeneszerző szeretne lenni, és New Yorkban szeretne élni. Az álmát sikerült megvalósítania, hiszen a Julliard növendéke lett, és olyan előadók játszák ma már műveit, mint Gidon Kremer, Leonidas Kavakos, Hilary Hahn.
Neo-klasszikus művei közül kiemelkednek a balettjei: John Neumeier koreográfussal dolgozott együtt, neki írta a Kis hableány című művét, melyet 2005-ben a koppenhágai Opera mutatott be. Chiméra című I. szimfóniáját egyre többször, egyre több helyen játsszák. Valóban az egyik legérdekesebb és legszebb kortárs szimfónia. Nem csak zenészként ismert, több verseskötete is jelent meg orosz nyelven. Cselesztára és dobra, valamint vonósokra írt Eterniday című kompozíciója Mozart műveire épül.

A nyolcvan fölött járó Láng István a magyar elektronikus zene és a kísérletező zene fontos alakja, a HEAR stúdió munkájában 1974 óta vesz részt. Vendégtanár volt, többek közt, Mexikóvárosban, nemzetközi zeneszerzői műhelyekben és szervezetekben töltött be fontos tisztséget, és volt a Magyar Zeneművészek Szövetségének főtitkára is. Repertoárja az operától az elektroakusztikus zenéig terjed, a dodekafon, legabsztraktabb művén is érezni remek dramaturgia érzékét. A szintén igen drámai erejű, nyolctételes Jelenetfüzért tavaly mutatta be Premier sorozatában a Concerto Budapest.

Az újvidéki születésű Steven Kovacs Tickmayert a rotterdami Konzervatóriumban Witold Lutoslawki tanította, az ISCM Lengyel Szekciójától kapott ösztöndíjat. A mérvadó újvidéki lap, az Új-Szimpózium szerkesztőbizottságának tagja volt, Kurtág tanítvány. 1986-ban, még diákként alakította meg a Tickmayer Formatio-t, klasszikus zenészekből, új jazz és avantgárd rock előadók közreműködésével. Zeneműveit előadták többek között Gidon Kremer, Martha Argerich, a Kremerata Baltica. Nem csak kortárs zenészként, de jazz muzsikusként is ismert és népszerű: játszott, többek közt, Grencsó Istvánnal, Dresch Mihállyal.
Nem egy jelentős zeneszerzőt ihletett már meg az orosz Andrej Tarkovszkij filmművészete. Annak képi és gondolati mélysége, a képekből áradó erő, ahogy Tarkovszkij a filmjeihez az atmoszféra zajokat, a természet zajait, hangjait használja: Tickmayer Nyolc himnuszát is a rendező művei inpsirálták.

Az olasz származású, Rómában született Alessio Elia tizenhárom éve él Magyarországon, műveiről Eötvös Péter is elismerően nyilatkozott, számos nemzetközi versenyen szerepelt jól műveivel. Jelentősebb művei, többek közt: a Luminescences és a Rejtett dimenziók. Vonós triója 2013-ban első helyezést ért el az Új Magyar Zenei Fórum versenyén.

Tovább az esemény oldalára »