Események betöltése

« Összes Események

  • Ez az esemény elmúlt.

Ismerjük meg az Metodistákat

  Bálint Ház Révay utca 16
Budapest, 1065 Magyarország
   

vallásokról közérthetően előadássorozat

Vendég: dr Iványi Gábor lelkész

Beszélgetünk – az alapítókról, az alapításról, a kezdetekrőla hitelvekről, dogmákról a legfontosabb és legjelentősebb vallási ünnepekről, azokról, amelyeket a társadalomnak illik ismernie a rítusokról, szertartásokról, szentségekről (eseményekhez vagy/és az életfordulókhoz kötöttek) a vallás, egyház szimbólumairól, jelképekről és jellegzetes tárgyaikról a szerzetességről, a szerzetesrendekről, a kontemplációról és mindazokról az egyéb szokásokról és kérdésekről, amelyről hallottunk, vagy tévesen tudunk.


A beszélgetéseket Nagy Erzsébet közgazdász, teológus, a Bálint Ház külső munkatársa vezeti, aki egyúttal a sorozat szerkesztője is.
 

Mi a vallás? 
 
A vallás olyan egyetemes és átfogó fogalom, amelyre nehezen adható egyetlen, átfogó meghatározás: „élményszerű találkozás a szenttel és a szenttől meghatározott ember válasz-cselekménye.” (Gustav Mensching, 1959) vagy másképpen: „szellemi lényekbe vetett hit” (Edward Burnett Tylor, 1871). A két fogalomleírás eltérése a megközelítésből ered, az első a vallás megnyilvánulásait foglalja össze, a második lényegét próbálja megragadni. Az első funkcionális, a második szubsztanciális szemléleten alapuló meghatározás.
Helmuth von Glasenapp (1891–1963) valláskutató, általános megfogalmazásban a következőképpen határozza meg a vallás fogalmát Az öt világvallás c. könyvében:
„Vallásnak azt a – megismerésben, gondolkodásban, érzésben, akaratban és cselekvésben kifejeződő – meggyőződést nevezzük, amely szerint személyes vagy személytelen transzcendens erők vannak működésben.”
 

Jegy

Belépő: A teljes sorozatra szóló bérlet ára 5000 Ft (HŰSÉG BÁLINT KÁRTYA – www.balinthaz.hu/tagsagi), persze ha te csak egy előadásra jönnél akkor 1000 Ft-ért tudsz belépőt vásárolni. 
Ha diák vagy van egy jó hírünk, ha nem fér bele a belépő vagy a bérletvásárlás, akkor a vendégünk vagy, persze hozd magaddal érvényes nappali tagozatos diákigazolványodat. Sajtójegyért kérjük, hogy regisztráljanak a [email protected] címen.
 

Szervező


 

Az előadás főtámogatója a Magyarországi Zsidó Szociális Segély Alapítvány (MAZS), amely 1991-ben jött létre, az The American Jewish Joint Distribution Committee (JDC) magyarországi szervezeteként. A kiemelten közhasznú szervezet célja, hogy hozzájáruljon a zsidó identitás kialakításához és megtartásához.
 
A MAZS Alapítvány hazánk legnagyobb zsidó humanitárius szervezete. Küldetése 26 éve változatlan: jóléti és szociális programok keretében segítséget nyújt elsősorban idős holokauszt-túlélőknek és rászoruló gyermekes családoknak. Ezenfelül közösségépítő és önkéntes programjaival erősíti a zsidó identitást és összetartozást. Az elesettek iránti felelősségvállalást évről évre nagyobb energiákkal, ám kifinomultabb eszköztárral valósítja meg, amely a támogatottak testi és lelki egészségét egyaránt szem előtt tartja.
 
A JDC/Joint „újkori” története Magyarországon, 38 év illegalitás után 1991-ben indult újra, ekkor hozta létre a nemzetközi szervezet a ma is működő MAZS Alapítványt. Elsőként az idős túlélők megsegítésére megalakult a Holokauszt Túlélők Programja. Kezdetben a legfontosabb feladat a segélyek folyósítása volt, de fokozatosan előtérbe került a rászorulóknak nyújtott szolgáltatáscsomagok kidolgozása, bevezetése és rendszerbe foglalása, valamint a kapcsolatépítés és a közösségi élet felélesztése is.

Az alapítvány jelenleg három fő területen – Szociális támogatás, Közösségépítő programok és Általános humanitárius programok – 9 programot működtet: Bálint Ház, Holokauszt Túlélők Programja, Intergenerációs Program, Jaffe Zsidó Családsegítő, Judafest Utcafesztivál és Zsidó Filmfesztivál (ZSIFI), Narancsliget Adományközpont és Női Egészségmegőrző Program.

 

Belépő: 1000 Ft,
Hűség Kártyával ingyenes

Tovább az esemény oldalára »