Események betöltése

« Összes Események

  • Ez az esemény elmúlt.

FACETIME – Láthatatlan arc workshop

  2B Galéria Ráday utca 47
Budapest, 1092
   

Kié az arcunk? Szétszedhető? Összerakható? Hogyan tudnak beszélgetni egymással egy kiállítás képei?
Gyere és fedezd fel a saját arcod, szedd szét, és építsd fel újra!
Karakter építő/elemző workshop felnőtteknek.
Ne hozz semmit, csak az arcod!

A foglalkozás ingyenes, de regisztrációhoz kötött, írjatok egy emailt a [email protected], ha jöttök.

Foglalkozásvezetők:
Farkas Zsófia – kurátor, Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár
György Gabriella – múzeumpedagógus, Ferenczy Múzeumi Centrum, Szentendre
Sóki Diána – múzeumpedagógus, Petőfi Irodalmi Múzeum

A workshop a LÁTHATATLAN ARC — Portrétípusok és nem tipikus portrék című kiállítás kereteiben zajlik.
A kiállításról röviden:

Az elmúlt időszak kiemelte arcunk fontosságát, akár maszkban voltunk, akár a képernyő előtt. Személyes jelenlétünk értéke is megváltozott. Megfigyelhettük, mennyire különbözik az a kép, amelyet a számítógép kameráján keresztül látunk önmagunkról − a környezetünkkel kommunikáló, eleven személyiségünk képe – a tükörben megfigyelt arcunkétól. Vajon mi hozzuk létre vonásainkat, vagy valaki más konstruálja meg számunkra/helyettünk azokat? Abban a pillanatban születik-e meg az arcunk, amikor valaki más tekintetével találkozik a tekintetünk, vagy belső önképünk határozza meg személyiségünk lényegét?

A kiállítás a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár gyűjteményének arcképeiből válogatva, egy-egy jellegzetes portrétípus bemutatásával próbálja megközelíteni a fenti kérdéseket. A tárlat a zsidó vallás emberábrázolási tilalmával indul, és a zsidóság önképének valláshoz és hagyományhoz kötődő kifejezésével folytatódik. Ezeket a műveket huszadik századi művészönarcképek követik: e portrékról asszimilálódott, polgári külsőt mutató, modernizmust kereső, öntudatos művész tekint ránk, és az arcképek gyakran beemelik terükbe a festő műtermét is. A képek harmadik csoportja női alkotók rejtélyes önarcképeinek segítségével mutatja be az arc elrejtésének lehetőségeit: elidegenedett ön-képpel, álarcokkal, szerepekkel vagy az arc sematizálásával. Az utolsó szekcióban egy kevéssé látható műfajjal, a halotti maszkkal találkozhatunk. Az arcábrázolás legősibb változatának, a maszknak olyan típusa ez, amely egyrészt a halott élethű arcvonásainak rögzítésére törekszik, másrészt egy örök eszményképben akarja megragadni az elhunyt karakterét.

Kiket reprezentálnak, milyen énképet közvetítenek ezek a művek az egyénekről és a közösségről? A portré kimeríthetetlen témáját a Láthatatlan arc című kiállítás abból a szempontból kívánja megközelíteni, hogy a művek miképpen jelenítik meg a zsidó identitás hagyományait, feszültségeit, sokrétűségét, vagy éppen az identitás hiányát.

Tovább az esemény oldalára »