Események betöltése

« Összes Események

  • Ez az esemény elmúlt.

Ismerjük meg az Amish közösséget

  Bálint Ház Révay utca 16
Budapest, 1065 Magyarország
   

vallásokról közérthetően előadássorozat

Téma: Amish közösség
A beszélgetés keretén belül A KIS SZEMTANÚ (Witness, 1985, 108 perc) című magyarul beszélő amerikai filmet is levetítjük, amely az egyik leghitelesebben mutatja be az amish közösségek életét.
Beszélgetünk – az alapítókról, az alapításról, a kezdetekrőla hitelvekről, dogmákról a legfontosabb és legjelentősebb vallási ünnepekről, azokról, amelyeket a társadalomnak illik ismernie a rítusokról, szertartásokról, szentségekről (eseményekhez vagy/és az életfordulókhoz kötöttek) a vallás, egyház szimbólumairól, jelképekről és jellegzetes tárgyaikról a szerzetességről, a szerzetesrendekről, a kontemplációról és mindazokról az egyéb szokásokról és kérdésekről, amelyről hallottunk, vagy tévesen tudunk.

A beszélgetéseket Nagy Erzsébet közgazdász, teológus, a Bálint Ház külső munkatársa vezeti, aki egyúttal a sorozat szerkesztője is.

Mi a vallás?
A vallás olyan egyetemes és átfogó fogalom, amelyre nehezen adható egyetlen, átfogó meghatározás: „élményszerű találkozás a szenttel és a szenttől meghatározott ember válasz-cselekménye.” (Gustav Mensching, 1959) vagy másképpen: „szellemi lényekbe vetett hit” (Edward Burnett Tylor, 1871). A két fogalomleírás eltérése a megközelítésből ered, az első a vallás megnyilvánulásait foglalja össze, a második lényegét próbálja megragadni. Az első funkcionális, a második szubsztanciális szemléleten alapuló meghatározás.
Helmuth von Glasenapp (1891–1963) valláskutató, általános megfogalmazásban a következőképpen határozza meg a vallás fogalmát Az öt világvallás c. könyvében:
„Vallásnak azt a – megismerésben, gondolkodásban, érzésben, akaratban és cselekvésben kifejeződő – meggyőződést nevezzük, amely szerint személyes vagy személytelen transzcendens erők vannak működésben.”

További előadások

Az előző tanévben nagy érdeklődés mellett bemutattunk tizenegy Magyarországon jelenlévő egyházat és működésüket. Az idei tanévben folytatjuk sorozatunkat, melynek keretében további tizenegy vallás, illetve vallási irányzat, közösség autentikus képviselői beszélnek saját meggyőződéseikről illetve a vallásuk legfontosabb kérdéseiről.
2018. január 18. csütörtök 18:00 – Anglikán – Frank Hegedüs esperes
2018. február 08. csütörtök 18:00 – Erdélyi Gyülekezet – dr Zalatnay István vezető lelkész
2018. február 22. csütörtök 18:00 – Adventisták – dr Szilvási József rektor
2018. március 22. csütörtök 18:00 – Koptok – dr Khalil Youssef esperes, plébános és Shenouda Mamdouh egyházi elöljáró
2018. április 12. csütörtök 18:00 – Üdvhadsereg – Bernhard Wittwer őrnagy
2018. április 19. csütörtök 18:00 – Metodisták – dr Iványi Gábor lelkész

Jegy

Belépő: A teljes sorozatra szóló bérlet ára 5000 Ft (HŰSÉG BÁLINT KÁRTYA – www.balinthaz.hu/tagsagi), persze ha te csak egy előadásra jönnél akkor 900 Ft-ért tudsz belépőt vásárolni.
Ha diák vagy van egy jó hírünk, ha nem fér bele a belépő vagy a bérletvásárlás, akkor a vendégünk vagy, persze hozd magaddal érvényes nappali tagozatos diákigazolványodat. Sajtójegyért kérjük, hogy regisztráljanak a [email protected] címen.
Helyszín

1077 Budapest, Csányi utca 5., megközelítés a Király utca és Nagymező utca találkozása felöl, vagy a Klauzál tér felől.
A helyszín teljesen akadálymentesített!

Szervező

Az előadás főtámogatója a Magyarországi Zsidó Szociális Segély Alapítvány (JDC-MAZS), amely 1991-ben jött létre, az The American Jewish Joint Distribution Committee (JDC) magyarországi szervezeteként. A kiemelten közhasznú szervezet célja, hogy hozzájáruljon a zsidó identitás kialakításához és megtartásához.
A JDC-MAZS Alapítvány hazánk legnagyobb zsidó humanitárius szervezete. Küldetése 26 éve változatlan: jóléti és szociális programok keretében segítséget nyújt elsősorban idős holokauszt-túlélőknek és rászoruló gyermekes családoknak. Ezenfelül közösségépítő és önkéntes programjaival erősíti a zsidó identitást és összetartozást. Az elesettek iránti felelősségvállalást évről évre nagyobb energiákkal, ám kifinomultabb eszköztárral valósítja meg, amely a támogatottak testi és lelki egészségét egyaránt szem előtt tartja.
A JDC/Joint „újkori” története Magyarországon, 38 év illegalitás után 1991-ben indult újra, ekkor hozta létre a nemzetközi szervezet a ma is működő JDC-MAZS Alapítványt. Elsőként az idős túlélők megsegítésére megalakult a Holokauszt Túlélők Programja. Kezdetben a legfontosabb feladat a segélyek folyósítása volt, de fokozatosan előtérbe került a rászorulóknak nyújtott szolgáltatáscsomagok kidolgozása, bevezetése és rendszerbe foglalása, valamint a kapcsolatépítés és a közösségi élet felélesztése is.

Az alapítvány jelenleg három fő területen – Szociális támogatás, Közösségépítő programok és Általános humanitárius programok – 9 programot működtet: Bálint Ház, Holokauszt Túlélők Programja, Intergenerációs Program, Jaffe Zsidó Családsegítő, Judafest Utcafesztivál és Zsidó Filmfesztivál (ZSIFI), Mozaik Zsidó Közösségi Hub, Narancsliget Adományközpont, Női Egészségmegőrző Program és Szarvasi Tábor.

Belépő: 900 Ft,
Hűség Kártyával ingyenes


Tovább az esemény oldalára »